Prohledat tento blog

úterý 14. srpna 2018

ZÁLIV MIRABELLO

Srpen na Krétě, řecká pohostinnost, silný vítr a nádherný skály. Čas vyčistit si hlavu a zafotit si mimo Prahu, která je sice krásná, ale už mě to tak moc nebaví. Vyrazili jsme do Eloundy, kde to žije rybářským životem a je tady směsice turistů převážně z Francie a Polska. Tradiční vesnička je lemovaná kamenným pobřežím. Kotví tady malý loďky i parádní jachty a sem tam se válí přítulná kočka. 
Centrum není moc velké. Letos mezi suvenýry nevedou otvíráky ve tvaru penisu, ale divný hodně chlupatý pantofle. Možná už jste je zahlídli i v Čechách, vypadají jako dřeváky s účesem Alberta Einsteina. 
Malá písčitá pláž se tu najde, takže o klasickou válečku na lehátku jsme nepřišli. Výhled stojí za to. Celý záliv lemují hory, který vypadají jako tapeta a koukáte přímo na malý ostrov Spinalonga, kam každou hodinu vyplouvá skupina návštěvníků. Co je na Spinalonze tak zajímavý? Tak předně tam v padesátých letech vozili pacienty s Leprou. Zajímavější je, že se nepíše, jestli už tam žádný z nich není... no určitě ne, ale může být zajímavá představa, že když tam muž ženu požádá o ruku, tak mu ji dá. Doslova. 
Zpátky z padesátých let. Na Řecku miluju kuchyni a líbí se mi, že se ke každýmu drinku podává občerstvení a k účtu pálenka a talíř šťavnatýho ovoce. V Eloundě zpívají andulky v klecích, tradiční hudba z restaurací a sršně tu mají už ty malý vzteklý, ale žádný problém s nimi nebyl. Problém byl ale jinde, i když ne tak úplně. Tady skoro nejsou chodníky, ale hustý provoz ano, takže si člověk musí dát pozor. Především, když si chce něco zajímavýho vyfotit, tak se musí hlídat.
Fotky mi vyšly krásně, teda podle mýho skromnýho soudu a tady je první ukázka toho, co na vás čeká v případě, že se na Krétu chystáte.
Na závěr ještě poznámka ohledně výletu. Příště bychom se ubytovali v Agios Nikolaos a do Eloundy jen zajeli na výlet, než obráceně. Přece jenom je Nikolaos větší a má víc možností na vyřádění se.

Žádné komentáře:

Okomentovat